10 tipů, co vědět když jdeme poprvé na jogu
Chystáš se poprvé na jogu a nevíš co čekat? Bojíš se, že se ztrapníš? Nejsi si jistá/ý co vzít s sebou a co na sebe? Máš strach, že nebudeš rozumět jogovým pojmům? Žádný strach. Učený z nebe nespadl. Těchto 10 jednoduchých tipů jak se připravit na první hodinu jógy ti nejenom pomůže cítit se příjemně, připraveně a sebejistě, ale také z lekce vytěžit maximum.
1. Pohodlně se obleč
I když cvičit se dá prakticky v čemkoliv, pro lepší zkušenost dodržuj pár zásad. Oblečení na jogu by mělo být pohodlné. Při cvičení se budeš předklánět, zaklánět, otáčet na všechny strany a proplouvat mezi pozicemi. Chceš tedy, aby tvé prádlo ‘nelezlo nahoru’, odhalovalo jenom to co má, nepnulo a dýchalo.
Sportovní podprsenka, ze které ‘nevypadneš’ při inverzích (obrácené polohy) je základ. Legíny či kraťasy s vysokým pasem, které se v pase nerolují, netlačí, nezařezávají a neodhalují v sedě zadeček ti ušetří nejednu starost. Taky zvol tričko spíše na tělo, ať se nehrne přez hlavu při každém předklonu. Pro muže jsou vhodné legíny či kraťasy, ale takové, které při otevřenějších pozicích neodhalí vice než chceme.
2. Osvoj si hlavní jogové pojmy
Množství jógových pojmů může pro mnohé být překážou na první hodinu jogy se odhodlat. Tomu nepomáhá skutečnost, že mnoho názvů je v józe převzato ze Sanskritu, a tak jejich význam není na první pohled zřejmý.
Názvy samotných pozic si časem osvojíš, a není podmínkou je znát hned na začátku. Jednoduše pozoruj co dělá lektor(ka) a snaž se to napodobit. Existuje ale několik nejčastějších joga pojmů, jejichž porozumění ti dodá sebevědomí, a pomůže lépe navigovat svou první lekci jogy bez zbytečné nervozity a stresu. 10 nejčastějších joga pojmů a co znamenají si můžeš přečíst zde.
3. Přijď včas
Jdeš poprvé na jogu a stress je poslední co potřebuješ. Přijď aspoň 10-15 minut před začátkem lekce. Získáš tak čas vyplnit případné formuláře, odskočit si a najít si své místo na cvičení. I když láká ‘zašít’ se někam dozadu kde nebudeš vidět, raději zvol pozici vpředu třeba na straně. Máš tak lepší výhled na lektora a on(a) na tebe, aby tě mohl(a) podpořit a pomoci. Klidně je před začátkem hodiny pozdrav a zmiň, že je to tvá první lekce. Také jim zděl případná zranění či omezení. Budou na to při lekci myslet a poradí na co si dát pozor, co vynechat a jaké zkusit alternativní pozice.
I při online lekcích je dobré začít dříve. To ti dá čas vyřešit případné technické problémy, připravit si věci na cvičení, či zadat jméno nebo přístupové údaje.
4. Boty a ponožky nech za dveřmi
Boty ani ponožky na hodinu jogy nepotřebuješ. Při józe je důležitý balanc a pocit uzemnění, kterého dosahujeme rovnoměrným rozložení váhy mezi všech pět rozprostřených prstů. Samotný dotek bosých nohou s podložkou pak poskytuje silnější pocit spirituálního uzemnění a přenos jógy. I proto se tradičně praktikuje joga na boso. Běžné ponožky navíc na podložce mohou klouzat.
Existuje sice celá řada jógových ponožek s protiskluzovou vrstvou, ale mnozí argumentují, že ty omezují přirozené rozprostření prstů a rovnoměrné protažení a posílení všech svalů na nohou. Dále pak oslabují pocit uzemnění a tím odpírají plný prožitek jógy.
5. Připrav si podložku na jogu a pomůcky
Na jógu je běžné používat podložku na cvičení, neboli jogamatku. Některá studia mají podložky k zapůjčení, jinde si musíš přinést vlastní. Informuj se před první návštěvou ať víš jak se připravit. I když v začátcích jsou erární podložky dobré řešení, postupem času je lepší investovat do kvalitní podložky, která splňuje tvé požadavky a hlavně, neprojde pod spocenýma rukama stovkám dalších lidí. Přečti si Jak vybrat podložku na cvičení a co si vzít s sebou na první hodinu jógy.
Především v jógových začátcích se vyplatí používat i další pomůcky, jako jsou bloky, popruhy či bolstery. I tyto pomůcky často bývají k zapůjčení. Roztáhni si podložku na svém preferovaném místě a nech dostatek prostoru kolem sebe pro bezpečné provádění poloh bez omezení pohybu. Pokud si nejsi jistá(ý) jaké další pomůcky připravit, jednoduše napodob co mají ostatní. A když během cvičení zjistíš, že něco nemáš a hodilo by se ti to, není problém tiše si pro to dojít.
6. Buď začátečník
Nech ego za dveřmi. Jdeš poprvé na jogu a tak si dovol být začátečník. Jóga není soutěž. Nejde o to dostat se do té nejtěžší pozice, nebo se porovnávat s ostatními kolem tebe. Každý jsme jiní, každý máme jiné možnosti, zkušenosti a omezení. Jóga nesmí bolet a když špičkami prstů nedosáhneš v úklonu na zem, pomoc si jogovým blokem. Přínos jógy plyne z naslouchání svému tělu a správné a bezpečné praxe. Ne z překonávání ostatních na úkor sobě.
Každá asana má více variant od těch nejjednodušších pro ty vyžadující praxi. Než si budeš jistější v kramflecích, raději vol jednodušší varianty a postupně posouvej své hranice. Důvěřuj přitom nasměrování lektora. A nezapomeň. Pozice dítěte je vždycky možnost.
7. Necvič s plným žaludkem
S plným žaludkem se celkově špatně cvičí a joga není výjimkou. To samé platí pro pití. V józe je mnoho inverzních pozic, předklonů a poloh kdy dochází k mačkání břišní dutiny. To vede nejenom k pocitu těžkosti, ale v krajních případech i nevolnosti. Zkus tedy před hodinou nejíst a přehnaně nepij. Také proto, že jdeš poprvé na jogu a nevíš, jak tvé tělo bude na pozice reagovat.
Součástí jógy je navíc napojit se sama na sebe, odpoutat se od rušivých environmentálních faktorů a ‚spálit‘ veškeré škodliviny, které v nás jsou. K tomuto pálení dochází stimulací agni, neboli vnitřního ohně. Proto ayurveda doporučuje během lekce a 30 minut před a po nepít, abychom tento oheň nehasili. I napojení sama na sebe se snadněji dosahuje s prázdných žaludkem, kdy tělo nesměruje energii na trávení. To ale neznamená, že když potřebuješ, tak pít nemůžeš vůbec.
8. Uvolni se a dýchej
Naše tělo se v neznámých situacích těžko uvolňuje, a k tomu patří první lekce jógy. Může se stát, že máš nevědomky zaťaté zuby, jazyk tlačíš na patro, hrbíš se a hlavu schováváš mezi ramena. Navíc při cvičení máme tendenci zadržovat dech. A vědomé dýchání je přece jedna z věcí, která odlišuje jógu od jiných cvičení.
Soustřeď se při cvičení na dech, poslouchej pokyny instruktora a snaž se dech nezadržovat ale naopak vědomě provádět a prohlubovat. Koncentrace na dech ti pomůže uvolnit se, být plně v daném okamžiku, a otevřít se tak účinkům jógy. Než si jogové pozice osvojíš, bude se stávat, že se občas zapomeneš a dech zadržíš nebo se trochu ztratíš. Nic se neděje. Důležité je být si toho vědom(a), a pravidelně se k dechu se záměrem vracet.
9. Buď tady a teď
Jóga je holistická disciplína, u které nejde pouze o fyzické, ale i mentální cvičení. Je důležité být v daném okamžiku, naslouchat sobě a svému tělu, a prožívat každý pohyb, nádech, výdech a pocit, které z nich pramení. Jenom tak ti jóga dá maximum.
Život může být hektický, každý si něčím procházíme, a je normální, že se nám hlavou honí tisíce myšlenek. Důležité je naučit se u nich nezastavovat, ale nechat je jen tak proplouvat. Když se to stane, nic si nevyčítej. Prostě si to uvědom a pošli je dál. I tohle chce praxi a na první lekci jogy to možná bude tou největší výzvou. Pamatuj si že soustředění na dech je skvělý pomocník.
10. Zazpívej si
Většina jógových lekcí začíná v pohodlném zkříženém sedu se zavřenýma očima zpěvem Mantry Om. Zpěv této mantry v nás vytváří resonance, pomocí kterých se napojujeme na energii ve studiu, ale i celém vesmíru. Zklidňujeme tak mysl a otevíráme se jogové praxi. Podle druhu lekce může lektor připojit i jiný sanskrtský zpěv. Energie mantry na tebe působí ať už se připojíš nebo ne. Pokud se nechceš účastnit, pohodlně seď, utiš mysl, vědomě dýchej a otevři se okolním vibracím. Je-li ti to příjemné, opakuj mantru s ostatními, i když možná některá slova neznáš nebo je řekneš špatně. Nikomu to vadit nebude. Hlavní je záměr.
Lekce končí po relaxaci v Savasana pozdravem. Lektor se se sepnutýma rukama na úrovni srdce ukloní a řekne Namaste. Skupina ve studiu odpoví stejným způsobem a hodina tím oficiálně skončila.
Odhodlal(a) jsi se vyrazit poprvé na jogu a k tomu moc gratulujeme. Přejeme ať tvá první lekce proběhne hladce a prožiješ mnoho krásných chvílí s jógou i v budoucnu. Pokud tě zajímá ohledně lekcí jógy něco konkrétního, napiš nám to v komentářích. A chceš-li podobné tipy dostávat pravidelně, přihlas se k odběru NAYAmailu. Namaste.
Napsat komentář