4 základní věci, co s sebou na jogu
Když s něčím začínáme, je těžké vědět co přesně na to budeme potřebovat. Jóga není výjimkou. Pravdou je, že na první hodinu jogy s sebou na jogu toho moc nepotřebujeme. Joga se dá cvičit bez speciálních pomůcek či oblečení, a dokonce i bez podložky. Konec konců to tak praktikovali jogíni na samotných začátcích jogy. Rozhodneme-li se přece jenom nějaké to vybavení si pořídit, můžete to rozdělit na věci základní, co s sebou na jogu ‚potřebujeme‘ a další pomůcky a doplňkové věci.
4 základní věci, co s sebou na jogu
1. Oblečení
Oblečení na jogu musí být v první řadě pohodlné, neomezovat v pohybu a nerušit. Pro ženy doporučuji kvalitní sportovní podprsenku nebo top s všitou podprsenkou, ze které nevypadneš při předklonech a jiných inverzích. To samé platí pro třička – vol raději upnutější, aby neklouzaly přes hlavu při každé obrácené poloze a tak zbytečně nerušily.
I kalhoty či kraťasy mohou být přiléhavé, ale dbej na to, aby byly dostatečně strečové na všechny strany a neomezovaly tak při pohybu. Přiléhavé oblečení navíc umožní instruktorovi snadnější kontrolu provedení pozic. Kraťasy jsou také možností, ale tam je třeba dbát na to, aby neodhalovaly při otevřenějších pozicích více než chceš.
Při volbě oblečení na jogu také zohledni druh jogy. Při hot, bikram a power joze se zapotíš, a proto vol funkční savé oblečení. Hodí se ti i funkční sportovní ručník. Yin joga je naopak pomalejší, se zaměřením na protažení pasivních částí pohybového aparátu skrz delší držení pozic. Zde využiješ i volnější oblečení.
2. Podložka
Podložka na jógu, neboli jogamatka má hned několik účelů. Jako základ ti ohraničí tvůj osobní prostor a navede tě ke správnému vyrovnání těla při provádění pozic. Tloušťka podložky dodá měkkost, odpružení a tak podporu na klouby a záda. Kvalitní podložka navíc poskytne protiskluzový povrch, a zamezí tak klouzání i když máš zpocené ruce.
Zatímco mnoho studií nabízí podložky k zapůjčení, není to pravidlem. Při pravidelném cvičení je dobré pořídit si svou vlastní dobrou podložku. Nejenom, že taková podložka neprošla pod rukama stovkám dalších lidí, ale máš tak možnost vybrat si podložku specificky pro svoje potřeby.
Existuje celá řada jogamatek, které se liší materiály, tloušťkou, kvalitou a samozřejmě i cenou. Zorientovat se v celé nabídce nemusí být zrovna jednoduché. Proto jsme dali dohromady jednoduchý 6 kritérií, která ti pomohou vybrat si tu nejlepší podložku na jógu pro tebe.
3. Popruh nebo taška
Dáváš-li přednost cvičení na své vlastní podložce, bude se ti hodit popruh nebo taška na nošení. Některé podložky mají základní tašky či popruhy jako součást balení, u jiných si je budeš muset dokoupit. Popruh či taška na přenášení podložky ti uvolní ruce, ochrání jogamatku před znečištěním a zabrání rozbalování srolované podložky.
Dobře zvolený popruh na jogamatku či taška navíc mohou být i stylovým doplňkem. Oceníš to především při cvičení po práci či běhání po městě po hodině jógy. Nosit s sebou nehezký vak na podložku když jdeme ráno do práce působí jinak, než mít designovou podložku v ručně dělaném koženém popruhu či luxusní semišové tašce s příběhem.
4. Láhev s vodou
Všichni víme, že dodržovat pitný režim je důležité. Naše tělo a svaly vodu potřebují ke správné funkci a jít na jógu ‘na sucho’ může vést k dehydrataci. Podle tradičního učení jógy a ayurveda se nedoporučuje pít 30 minut před a po cvičení, a samozřejmě i během hodiny. Jóga podporuje agni, neboli vnitřní oheň, a pití tento oheň hasí. To samozřejmě neznamená, že když máš opravdovou žízeň a nepodařilo se přez den mít dostatek tekutin, nemůžeš se trochu napít.
Láhev s vodou oceníš především při Bikram, hot, power joga a vinyasa, kde je rychlejší tempo, vyšší teploty a tudíž se i více zapotíš. Jednorázovým plastovým lahvím odzvonilo a vlastní láhev pro opakované použití je v dnešní době nezbytností nejen na cvičení. Láhev si naplň před cvičením a máš jí tak po ruce v případě potřeby.
Další věci
Pomůcky na jogu
Existuje spousta pomůcek, vybavení a doplňků, které jsou nám dostupné. Můžeme si tak nejenom zpestřit praxi, ale i pomoci k provedení nedostupných asan. Mezi takové pomůcky patří bloky na jogu, deky, popruhy, polštářky na oči, bolstery, meditační polštáře, wheely, a mnoho dalších. Investice do pomůcek nemusí být zrovna malá, a proto doporučuji vyzkoušet co je pro tebe osobně vhodné, například zapůjčením ve studiu, a poté investovat podle potřeby.
Doplňky
Pro hlubší prožitek, extra stimulaci smyslů, zvýšení citlivosti či naopak existuje i mnoho doplňků, kterými můžeme naši jogovou praxi obohatit. Patří sem například vykuřovadla, zpívající mísy, krystaly, svíčky, které se dají využít v rámci praxe jógy, rituálů či každodenního života. Stejně jako pomůcky na jógu, ani doplňky nejsou nezbytností, ale přispívají k holistickému prožitku.
Gumička do vlasů
Může se to zdát jako maličkost ale gumička do vlasů je s delšími vlasy skoro nezbytným doplňkem. Zvláště při obrácených pozicích či stojích na hlavě je důležité držet vlasy pod kontrolo. V opačném případě nás vlasy mohou rušit a ztrácíme tak koncentraci. máš kratší vlasy, které mají tendenci padat do obličeje, čelenka je skvělá alternativa.
Napsat komentář