Co je joga?
Zeptej se pěti lidí ‘Co je joga?‘, a nejspíš dostaneš pět různých odpovědí. Poprvé je joga zmíněná v prastarém indickém textu Rigveda, který pochází z cca let 1200 – 1500 před naším letopočtem. I když je všeobecně uznávanou pravdou, že ústně se toto učení předávalo mnohem déle.
Tradiční zaměření jógy bylo na meditační praktiky a odpoutání-se od pozemských aspektů. Za posledních několik desetiletí si joga prošla znovuzrozením jako fenomén moderního životního stylu. V tomto západním pojetí je důraz kladen na techniky fyzické zdatnosti, odbourávání stresu a relaxaci založené na provádění Asan.
Co je joga
Samotné slovo ‘yoga’ se dá přeložit jako ‘spojení’ či ’splynutí’. Spojení mezi tělem, duchem i myslí, ale i splynutí se vším okolo nás. Cílem je dosažení přirozené rovnováhy a harmonie, uvědomění si své vnitřní podstaty a nakonec i dospění k osvícení. K tomu slouží soubor postupů a praktik koncentrace, meditace a fyzického cvičení, ale i aspektů každodenního života.
Nejčastější joga pojmy
Množství joga pojmů, často převzatých ze Sanskritu, může být matoucí nejen pro úplné nováčky, ale i ty pokročilejší. Na lekcích uslyšíte Mudra, Asana, Pranajama, Om, Namaste a mnoho dalších slov, které na první dobrou nedávají smysl. Pro lepší orientaci a porozumění tohoto pradávného učení jsme dali dohromady 10 nejčastějších joga pojmů a jejich význam.
8 větví jogy
Moderní jóga se opírá o filozofické základy definované Patanjalim v jógových sútrách. Tyto sútry byly sepsány ve 2. století před našim letopočtem a mimo jiné obsahují 8 větví, či stupňů, na kterých jóga stojí. I zde, fyzické cvičení je zahrnuto pouze v jedné větvi. Tyto stupně se zaměřují na dosažení plného a harmonického života a každá větev navazuje na tu před ní.
- Yama – ‘vnější’ disciplíny – morální principy v chování vůči našemu okolí
- Niyama – ‘vnitřní’ disciplíny – principy jak přistupovat samy k sobě
- Asana – fyzické cvičení jogy
- Pranayama – dechová cvičení
- Pratyahara – stažení smyslů pro odpoutání o rozptýlení vnějším světem
- Dharana – koncentrace mysli
- Dhyana – meditace
- Samadhi – jednota a splynutí s vesmírem, osvícení
6 hlavních směrů jógy
Existuje několik směrů jógy, které různými cestami vedou ke stejnému cíli. I když každý směr má jiné zaměření, navzájem se doplňují a prolínají. Tyto směry jógy jsou:
- Raja joga – královská cesta sebekázně a kultivace vyššího vědomí a stavů meditace následující 8 Patanjaliho větví jógy
- Karma joga – cesta obětavých a nesobeckých činů a pomoci druhým v každodenním životě
- Bhakti joga – cesta lásky a duševní oddanosti k božskému tvůrci vesmíru, rozvíjející přijmutí a toleranci
- Hatha joga – cesta síly zaměřená na čištění a posílení těla pomocí energie a pohybu
- Jnana joga – cesta moudrosti a vědění prostřednictvím studie a rozvoje intelektu
- Tantra joga – cesta extáze pomocí rituálů a zasvěcení
Vzhledem k širokému zaměření tohoto prastarého učení není divu, že se existuje mnoho druhů jógy, které se opírají o hlavní směry a větve. V posledních desetiletích se v západním světě doslova roztrhl pytel s novými druhy jógy, aby si každý přišel na své. Meditační kořeny daly cestu spíše fyziologickému zaměření, ale stále zůstává pravdou. – joga není pouze meditační cvičení či fyzické provádění asan. Je to životní filosofie.
Jóga je podrobná metodologie jak se spojit s naší podstatou, žít se záměrem a činit rozhodnutí, která slouží nejvyššímu dobru. Pomocí jógy se opakovaně vracíme ke své pravé přirozenosti když odlupujeme vrstvy naprogramovaných vzorců a zvyků. Dává nám příležitost objevit kdo skutečně jsme a začít chápat skutečnou podstatu vesmíru.
Napsat komentář