Domácí oltář – proč ho mít a jak ho postavit
Oltář nemusí být jenom v náboženských chrámech a východních kulturách. Oltáře jsou vnitřní a venkovní, osobní, rodinné a veřejné, rituální a stálé, dedikované nebo všeobecné. Pravdou je, že oltářů je mnoho a hrají důležitou roli i v našem uspěchaném moderním světě. Oltář je posvátné místo s energetickým záměrem, do kterého vkládáme svou energii, myšlenky a rozpoložení. Pojďme si říct, proč je takový domácí oltář důležitý a jak si ho vytvořit.
Co je domácí oltář?
Oltář je naše osobní posvátné místo v domě, které nám připomíná naší spiritualitu a to, co je pro nás důležité. Je to nerušené místo, do kterého promítáme svůj záměr a koncentrujeme tam energii k jeho dosažení. „Oltář je místo, které nám pomáhá vstoupit do našeho Srdce. Místo, díky kterému si můžeme prožít Boží přítomnost. Pomáhá vstoupit do vlastní síly a uvědomit si sebe sama,“ říká Karolina Acherati.
Zatímco domácí oltář může být i dyzajnová záležitost a krásná bytová dekorace, nejdůležitější aspekt oltáře je energie, která se tam shromažďuje skrz náš záměr a význam jednotlivých předmětů.
Proč ho mít?
Také občas máte pocit, že se těžko soustředíte a vaše pozornost odbíhá do všech stran? Domácí oltář pomáhá koncentrovat energii a soustředit pozornost, a napomáhá tak hlubšímu propojení se spirituálním světem.
Díky oltáři a předmětům, které na něj vložíme, máme naše záměry, přání a předsevzetí stále na očích, a tudíž na mysli. Udržujeme je tak stále v povědomí a živé, což je i základem manifestace, neboli zhmotňování. Je to naše místo, kde se můžeme modlit, provádět rituály, meditovat, žádat o pomoc, nebo si jen tak přemýšlet a hledat odpovědi na otázky.
Co na domácí oltář patří?
Antonio Koláček krásně shrnul, že “Osobní oltář je místo, kam si člověk může dát to, co nejvíc miluje, co je důležité pro jeho život, co chce podpořit a rozvinout.” Tvorba oltáře je kreativní záležitost a jeden z nejintimnějších prostředků sebevyjádření. Klasické prvky oltáře jsou svíčky a krystaly, ale můžete tam mít i sošky, ozdobné keramické nádoby, květiny, vykuřovadla, nebo třeba i oblíbený doplněk či papírek s předsevzetím.
Oltář symbolizuje život, jaký chceme. Zahrnuje prvky, za které jsme vděční, a ty, které chceme rozvinout a dosáhnout. Hlavní je záměr, který do oltáře vkládáme a význam, jaký jednotlivé předměty a prvky mají pro nás samotné. Neexistuje tedy univerzální podoba oltáře. I když dva lidé staví oltář se stejným záměrem, každý bude vypadat jinak.
Při výběru prvků je důležité reprezentovat všechny čtyři živly, a v případě sezónních oltářů přizpůsobit prvky ročnímu období. Květiny a symboly znovuzrození se hodí na jarní oltář, zatímco pro podzimní oltář zvolte sezónní ovoce, ozdobné tykve a třeba kaštany.
Co na něj nepatří?
Je jenom málo věcí, které na oltář nepatří. Oltář je osobní záležitost, a tak i věci, které se na první pohled mohou zdát zvláštní, ale mají hlubší význam v souladu se záměrem a tvoří tak harmonický celek jsou v pořádku. Pozor dávejte na předměty, které sice krásně vypadají, ale nesou v sobě nežádoucí energii.
Jedná se hlavně o předměty, které si spojujeme s negativními zážitky či lidmi, vůči kterým přechováváme pocit křivdy či zklamání. Například oblíbený šperk, který jste dostali od bývalého partnera, který vám ublížil a podvědomě jste mu neodpustili na oltář nepatří.
Kde oltář postavit?
Při výběru místa je dobré následovat intuici. Oltář by měl být na čistém klidném místě, a je na každém z nás, jestli ho umístí na soukromém místě jako je třeba ložnice, nebo naopak v srdci domova, tedy v obýváku, kde ho sdílíme s celou domácností i návštěvami.
Polož si otázku, jak chceš oltář využívat. K modlitbám a meditacím se hodí tiché místo stranou, zatímco pro manifestaci hojnosti může být lepší obývák. A pokud se nemůžeš rozhodnout, nevadí. Oltářů může být hned několik, a tak si třeba vytvořte rodinný oltář v obýváku, a soukromý v pracovně nebo v ložnici. Oltář také není problém pravidelně obměňovat.
Jak ho vytvořit?
Domácí oltář může být na poličce, skříňce, stolku, ale i na zemi. I když některé tradice, jako budhismus radí, že by měl být výše než hlava, když k němu sedíme čelem. Prostor oltáře je vhodné ohraničit přírodním materiálem, jako třeba bavlněnou nebo lněnou dečkou, ale i kovovým nebo dřevěným tácem a podobně.
Samotná stavba oltáře je spirituální, spíše než mechanická záležitost. Do oltáře vkládáme vlastní postoje a energii. Oltář bychom tedy měli stavět s jasnou a klidnou myslí, a naplnit ho čistým záměrem. Ideální je se před stavbou oltáře uvolnit třeba meditací, procházkou, koupelí, tancem, zpěvem nebo čímkoliv, co vám pomáhá uklidnit se a zharmonizovat.
Jak do oltáře vložit záměr?
Záměr je formulace proč oltář stavíte a jaké očekáváte změny. Nesnažte se používat velká slova, nebo věci komplikovat. Jednoduše svými slovy vyjádřete, co si od stavby oltáře slibujete. Například oltář hojnosti můžete naplnit záměrem jako ‘Žiju v hojnosti, jsem obklopená hojností lásky, dobrých vztahů, peněz a příležitostí v soukromém i pracovním životě.
Vložení záměru do oltáře můžete provádět vědomě při pokládání každého předmětu na oltář, ale i malým rituálem. Pokud na oltáři chcete mít svíčku, zapalte jí, vyjádřete vděčnost za hojnost, kterou jste obklopeni, a požádejte o podporu a požehnání s dosažením záměru. Na pomoc můžete přivolat i své předky, božstvo, anděly, či jiné entity. Stejnou funkci může zastát i vykuřovadlo, ve kterém zároveň můžete očistit oltář, sebe, i všechny předměty a vytvořit tak čistý proctor pro svůj záměr.
Stavba oltáře je rituál, a jako u každého rituálu, vizualizace dosažení svého záměru je prvním krokem k zhmotnění. Představte si, že už jste svého záměru dosáhly a jak to vypadá, jak se u toho cítíte, ale třeba I jaké to je na dotek, jak to voní, a podobně. Čím více smyslů zapojíte a čím jasněji vidíte dosažený záměr, tím silnější je jeho magnetismus.
Jak reprezentovat všechny 4 živly?
Pro harmonizaci energie je vhodné, když máte na oltáři zastoupeny všechny čtyři živly. Není to ale podmínkou. I tady platí, že se máte nechat vést intuicí a zakomponovat jenom předměty a prvky, které jsou v souladu s vámi a vaším záměrem a mají pro vás význam. Často se stává, že živly zakomponujete intuitivně, aniž byste nad tím přemýšleli.
- Země (sever) – krystaly, kameny, květiny, rostlinné plody
- Vzduch (východ) – kadidelnice, pírko, kouř z vykuřovadel
- Oheň (jih) – svíčka, červená barva
- Voda (západ) – miska s vodou, mušle, pohár
Při tvoření oltáře je důležité sáhnout si do sebe, a stavbu i záměr žít a prožívat. Oltář je živý a není to domácí dekorace, kterou mechanicky postavíte a bude vám chytat prach. Objevte sílu domácího oltáře a přibližte se tak blíže svým snům a záměrům.
Komentář (1)
Popis tvorby domácího oltáře je pro mne velmi inspirativní-děkuji za něj😊Přeji vám mnoho dalších nadšenců🤗