Rituál – co to je a význam
Když se řekne ‘rituál‘, každý si pod tímto pojmem představíme něco jiného. Pro někoho to jsou kněží zahalení v rouchách, pro jiného ranní šálek kávy. Někdo vnímá rituály jako náboženské, spirituální či duchovní ceremonie, jiný jako každodenní zvyklosti. Obojí je pravda. Rituály jsou pradávné i novodobé, jednoduché i komplexní, slavnostní i každodenní.
Co je rituál
Rituál neboli obřad či ceremonie, je způsob chování, který má přesně stanovený postup a pravidla. Rituál se může opakovat až přecházet v rutinu, má pro nás význam a vysoký symbolický obsah. Rituály jsou často založené na tradičních, osvědčených pravidlech a normách.
Mezi spirituální rituály patří třeba rituál novolunní, náboženským rituálem může být křest, každodenním rituálem třeba koupání dětí nebo pohádka před spaním. Sportovci mají rituály před závody, herci předtím, než jdou na plac, lovci před lovem, a i taková svatba je rituálem.
Proč jsou rituály důležité
Během provádění rituálu se otevírá most mezi materiálním světem a hlubšími, duševními vrstvami, které leží pod vědomím. Aktivujeme tak vnitřní zdroje, které nám nejsou za normálního stavu přístupné. Rituály propojují naše jednání s vyšším smyslem a pomáhají nám tak překonat důležité životní situace a připravit se na změny, novou fázi či životní roli.
Podle psychologů rituál pomáhá zbavit se obav, snížit úzkost téměř v jakékoliv situaci a posílit sebevědomí a jistotu v nás samé a v to co děláme. Dodávají pocit kontroly, a tak odstraňují napětí a posilují víru v pozitivní výsledek, což dále posiluje manifestaci záměru.
Výhody rituálů ale přesahují jednotlivce a vztahují se i na skupiny. Obřadní a ritualizační chování zlepšuje upevňování sociálních vazeb, což v mnoha situacích, a hlavně starých kulturách znamená zajištění přežití a blahobytu. Upevňuje to společný základ a dává nám pocit sounáležitosti.
Jak rituál vést
Rituál má svůj přesně stanovený postup a pravidla, a tak každý rituál probíhá jinak. I přesto existuje několik principů, kterých se můžeme držet napříč rituály. Obecně platí, že čím více rituál intuitivně smyslově prožíváme a baví nás, a čím více do něj investujeme sami ze sebe, tím více energie získáme a tím efektivnější rituál je.
Principy vedení rituálu:
-
Promysli si průběh rituálu
Rrituál chceš vést plynule, otevřeně a sebevědomě, bez sevření, roztěkanosti a křeče. Je důležité sledovat předepsaný postup, ale ještě důležitější je být uvolnění a otevření tomu co se děje. Když jsme v křeči, těžko se napojujeme na rituál, sebe sama a duchovní sféru. A to je právě to co věci dává do pohybu.
-
Buď v přítomnosti
Lidská mysl má tendence skákat z jedné věci na druhou. Když něco děláme, přemýšlíme, co děti, práce, partner. Buď tady a teď. Kam dáváš energii, tam budou výsledky. Koncentrace na daný okamžik umožňuje propojení se svým nitrem a tím aktivaci hlubších sil.
-
Stanov si záměr
Kam chceš sílu rituálu a energii směrovat? Bez jasného záměru se může tříštit pozornost a účinnost rituálu zaniká. Ve Feng Shui platí, že energie následuje záměr. Záměr má být jasný a stručný. Při očistě prostoru to může být, aby váš domov byl naplněn novou, pozitivní energií podporující láskyplné mezilidské vztahy, kreativitu a hojnost. Vyvaruj se složitých velkých slov – záměr musí být jednoduchý a od srdce.
-
Připrav si prostor
Příprava prostoru může být součástí rituálu. Se záměrem prostor očisti nejprve fyzicky a poté i třeba vykuřovadly, či zvuky. Připrav si pomůcky, krystaly, symbolické předměty, svíčky, květiny a vše, co budeš potřebovat. Můžeš si postavit oltář, kde budou všechny potřebné pomůcky. Pro skupinové rituály připrav místo pro všechny zůčastněné.
-
Použij svůj hlas
Přes předepsaný postup, je důležité v rituálu neztratit sama sebe. Vyjádři záměr svými slovy, přivolej archetypy, o jejichž požehnání prosíš od srdce. Příprava na rituál by měla nechat volný prostor pro intuici, inspiraci a spontánnost během rituálu.
-
Zapoj svou představivost
Už jsi někdy slyšel(a), že když si to umíš představit, můžeš to mít? Rituál je účinnější když zapojíš svou představivost. Představ si sam(a) sebe v určité roli, vizualizuj si, že už jsi svůj záměr dosáhla a jak to vypadá, jak se přitom cítíš. Možná cítíš vůně, a nebo slyšíš hudbu, smích či jiné zvuky. Čím více smyslů a představivosti do rituálu zapojíš, tím efektivnější je.
-
Poděkuj všem zúčastněným i přivolaným archetypům
Na konci rituálu poděkuj všem zúčastněným a archetypům, které jsi na pomoc přivolal(a). Můžou to být předci, strážní andělé, matka Bohyně, Bůh, a jiné entity. Dělej to od srdce a s vděčností. Silné emoce, intuice a upřímnost vycházející ze samého nitra jsou silnější než pečlivě naplánované mechanicky provedené kroky.
Napsat komentář