14 tipů na levné cestování
Chceš cestovat za pár korun a nevíš jak na to? Exotická dovolená už dávno nemusí být nedosažitelným snem. Také jezdíš v létě k moři, v zimě na hory a na víc už Ti nezbývají peníze? Mám pro Tebe několik zaručených typů, jak cestovat levně anebo úplně zadarmo. Stačí umět v tom trochu chodit a levné cestování může i pro Tebe být realitou.
1. Buď flexibilní, kdy a kam pojedeš
Občas to jinak nejde, ale ideální je, když máme určitou flexibilitu kdy a kam pojedeme. Ceny letenek se stále mění a s trochou snahy si můžeme najít nejvýhodnější nabídku do míst, o kterých bychom si za normálních okolností mohli nechat zdát. Toto funguje i když máš fixní destinaci, ale jsi flexibilní s datumem.
Ve vyhledávačích letenek si nastav upozornění na akce pro danou destinaci či období, anebo na aktuální nabídky kdykoliv a kamkoliv a čekej až Ti vysněná dovolená přistane v inboxu. Další pravidlo je, že letenky jsou levnější uprostřed týdne, a víkendové ubytování je dražší, takže místo klasického odletu a návratu o víkendu zkus úterní nebo středeční lety. U týdenní dovolené v tom máš jeden víkend a lety budou zpravidla také levnější. No a samozřejmě cestování mimo hlavní sezónu se vždycky vyplatí, kdy ceny mohou být až poloviční.
2. Jeď s příručním zavazadlem
Taky si na dovolenou balíš věci pro všechny příležitosti, abys potom strávil(a) celou dovolenou v plavkách, kraťasech a tričku? Letenky s příručním zavazadlem se dají koupit prakticky za babku. Sbal věci, které se dají lehce kombinovat, nezaberou místo, jsou multifunkční a při nejhorším si je přepereš na místě. Nezapomeň, že když něco důležitého zapomeneš a opravdu bez toho na dovolené nemůžeš být, ve většině případů si to v destinaci můžeš koupit. Cestovat na lehko je osvobozující zkušenost, a skvělý způsob, jak cestovat levněji. Místo Ti ušetří třeba multifunkční lehké a kompaktní osušky NAYAVITA, ultratenké cestovní podložky, tuhé multifunkční mýdlo a oděvy z lehkých skladných materiálů.
3. Vyber si tu správnou destinaci
Letenka za hubičku a na místě kapučíno za dvě stovky? I to se může stát. Některé země jsou zkrátka dražší. Není problém sehnat levnou letenku do Skandinávie, ale skoro všechno ostatní tam stojí několikanásobek toho co u nás. Před zamluvením letenky se podívej na místní cenové relace a vezmi to v úvahu při rozhodování. Když vyrážíš hlavně za přírodou, plánuješ si vařit a spát pod stanem, většina nákladů se dá udržet i v dražších zemích pod kontrolou. Ale pokud si chceš občas vyrazit do restaurace, zaplatit si za nějakou zkušenost a občas si varazit na skleničku, levnější země jsou lepší volbou.
4. Využij zprostředkovatele letenek i ubytování
V dnešní době existuje velké množství portálů, kde se dají porovnat ceny letenek a slevových nabídek. Také mnozí blogeři a influenceři pravidelně uveřejňují aktuální nejlevnější lety. Přispívá k tomu i boom low costových leteckých společností, které dělají stále více míst cenově dostupnými. Zvlášť pokud jsi flexibilní kdy a kam pojedeš.
Kiwi a Skyscanner jsou dvě z mnoha možností, kde najdeš výhodné ceny letenek. Můžeš zde využít možnost vyhledávání, kdy do destinace zadáš ‘kamkoliv’ nebo ‘objevujte svět‘ a místo přesného datumu zvolíš ‘celý měsíc’. Vyjedou Ti nejlepší nabídky, a jednoduše si pak vybereš tu nejlákavější. Anebo si nastav price alerty a čekej na tu pravou akci.
Stejně jako s rezervací letenek je to s ubytováním. Zaregistruj se na portálech jako booking.com a vyber si ze široké škály ubytování včetně hostelů. Mnohé hostely mají kromě sdílených i soukromé pokoje a určitě stojí za úvahu. S každým Bookingem získáváš navíc body, které se mění na status s odpovídající slevou. Skvělý způsob, jak ušetřit je i Airbnb. A pokud máš opravdu nízký rozpočet anebo jen uvítáš novou zkušenost, vyzkoušej Couchsurfing nebo Bewelcome.org. Tady se zcela zdarma ubytuješ u místních v pokoji, na gauči nebo třeba i na střeše, poznáš tak nové přátele a pronikneš hlouběji do místních zvyků a kultury.
5. Přihlaš se k věrnostním programům a sbírej míle a body
Většina, když ne všechny aerolinky a hotelové řetězce mají své věrnostní programy, které jsou i součástí aliancí s dalšími společnostmi. Zaregistruj se u nich a sbírej body a míle za každý let a strávenou noc. Ty se pak dají využít při rezervaci letenek či ubytování s jakoukoliv společností v alianci, kdy prakticky letíš nebo se ubytováváš zdarma. Když cestuješ pravidelně, toto se rozhodně vyplatí.
6. Nerezervuj cesty co nejvíce dopředu
Ne vždy je pravdou, že včasné rezervace jsou výhodnější. Občas se vyplatí počkat si a nechat to třeba i na ‚very last minute’, kdy se společnosti snaží obsadit poslední volná místa. Toto platí zejména u výletních lodí a výletů po okolí. Společnosti se snaží dosáhnout maximální kapacity, a tak na poslední chvíli často až drasticky snižují ceny. U letenek záleží na sezóně. V hlavní sezóně jsou letenky nejlevnější zhruba 3 měsíce předem, zatímco mimo sezónu si můžeš počkat i na poslední chvíli. Neplatí to ale vždy a rozhodně se vyplatí ceny sledovat a počkat si na nejvýhodnější nabídku.
7. Neměň peníze v letištních směnárnách
Kurzy v letištních směnárnách jsou asi nejhorší, které Ti kdo kde nabídne, přesto je stále mnoho lidí využívá. Podobnou pastí jsou bankomaty společnosti Trevelex a podobně, kde nejenom z kurzů, ale i poplatků se Ti protočí panenky. Chápu, že často samotná cesta bez jistoty vyměněných peněz může pořádně zamávat s nervy, ale nenech se rozhodit. Na letištích nebo před letištními halami je většinou vždy alespoň jeden bankomat větší místní banky, který Ti peníze vymění výhodněji. A v dnešní době se dá na mnoha místech platit kartou, včetně zemí a míst, kde by jste to nečekali!
8. Vybírej peníze a plať vždy v místní měně
V bankomatech, restauracích i obchodech se při placení kartou občas setkáš s nabídnkou platit v CZK. Při platbě kartou to znamená, že banka, které patří platební terminál použije svůj kurz k převodu částky. V bankomatu tak můžeš zadat částku k výběru ve své měně, tedy CZK, a bankomat konvertuje na místní měnu, kterou Ti vydá. Tuto službu nikdy nevyužívej. Nejenom, že kurz, který cizí společnost použije je zpravidla vždy horší než ten od Tvé banky, ale navíc si za tuto extra službu naúčtují občas i nehorázně vysoké poplatky. Plať a vybírej vždy v místní měně a pokud nevíš, kolik je dobrá částka vybrat, podívej se před cestou na internetu nebo doporučení blogerů. Nevyplatí se vybírat příliš peněz, které Ti pak zbydou a na CZK je budeš měnit s velkou ztrátou.
9. Vyhni se bankovním poplatkům za použití karty
Než vyrazíš do zahraničí, zjisti jaké případně skryté poplatky může účtovat tvá banka, ať už za platby kartou nebo výběry z bankomatu. Osobně v zahraničí českou kartu nepoužívám, protože mě dost dostává místní systém poplatků. Místo toho při cestách v EURO zóně platím německou kartou a jinak kartou vydanou v Hong Kongu. Chápu, že ne každý má takové možnosti anebo nechce mít vícero účtů mimo ČR. V takovém případě zkus třeba Revolut.com. Je to osobní cloudové řešení pro finanční potřeby v zahraničí, kdy máš Revolut kartu, kterou Ti zašlou kamkoliv ve světě zdarma. Ty pak prostřednictvím mobilní aplikace kartu nabíjíš ze své české banky, a bez poplatně vybíráš peníze kdekoliv ve světě.
10. Jez a nakupuj tam kde místní
Obchody a restaurace na profláknutých místech, kde se jim bez práce denně otočí pod rukama stovky turistů nemají potřebu nabízet dobrou kvalitu za rozumnou cenu. Jsou na dobrém místě, a to jim zaručí zákazníky. Navíc tam nečekej autentickou zkušenost. Nejenom, že tak utrácíš zbytečně peníze, ale navíc se okrádáš o velkou část objevování nových zemí, což je jídlo a věci s ním spojené. Zeptej se na doporučení, projdi se dokud nenarazíš na místa, kde jí a nakupují místní, vyzkoušej speciality na trzích, používej aplikace jako Yelp, OpenRice nebo Google.maps s místními recenzemi a doporučeními, a nejlevněji samozřejmě vyjde, když si budeš vařit sám(a). Od TripAdvisoru se drž raději dál – jsou tam recenze od turistů pro turisty a těžko tam najdeš skryté poklady.
11. Navštěvuj bezplatné atrakce
Ne za všechno se musí platit. Každá země a místo má zajímavé atrakce, ať už přírodní, architektonické či kulturní, které nic nestojí. Tady se opět vyplatí trochu plánovat. Podívej se na pár YouTube videí, pročti cestovatelské blogy, zadej do vyhledávače ‘free attractions in …’ nebo ‘free to-do in …’ a zeptej se místních co doporučují. I placená místa často mají specifický den v týdnu, nebo čas, kdy je vstup zdarma. Moje nejlepší zážitky z cest jsou většinou z míst, které nic nestojí. Je to západ slunce z vyhlídky nad Taipei, street art v Penangu, soutěž jízdy na koni v Mongolské stepi, architektonická lahůdka Galleria Umberto v Neapoli, a dlouhé rozmluvy s ostatními hostelovými hosty v Luang Prabang.
12. Dopravuj se jako místní
Jízda taxíkem nebo v rámci turistické exkurze je sice nejpohodlnější způsob, ale autentičtější a levnější zážitky získáš, když vyrazíš místní dopravou nebo pěšky. Uvidíš tak mnohem více a zadarmo nebo podstatně levněji. Navíc ne na všech místech se vyplatí mít průvodce. Zeptej se ostatních, nebo se podívej na internetu. Veřejná doprava je skvělý způsob, jak se dostat nejenom po městě, ale i po celé zemi. Zjisti si spoje a vyraž autobusem nebo vlakem. Tento způsob zabere více času a je třeba vše naplánovat. Internet je tvůj nejlepší přítel. Offlinové mapy jako Maps.me jsou skvělý prostředek, jak celou cestu se záchytnými body zmapovat bez toho, abys pak kvůli špatnému internetu ztratil(a) přístup. Nezapomeň si ale nechat prostor pro spontánní změny na doporučení místních, nebo když náhodou narazíš na místo, které chceš blíže prozkoumat. Kolo a motorka jsou další skvělý způsob, jak za málo peněz vidět a zažít velkou parádu.
13. Kup si místní SIM kartu
Hlavně při delších cestách, investovat do místní SIM karty je vždy dobrý nápad. Nejenom, že tak v případě nutnosti neplatíš obrovské sumy za roaming, ale máš tak přístup k místním datům i levnému volání pro potvrzení rezervací, hledání informací na Internetu a podobně. No a samozřejmě tak můžeš své zážitky bez přerušení sdílet na sociálních médiích, s rodinou a známými. Z tohoto důvodu si vždy kupuji telefon na 2 SIM karty, kdy svou českou SIMku nemusím vyndávat. Jednoduše si na volání a data dočasně aktivuju SIM místní, kterou pak na letišti dám někomu dalšímu.
14. Pořiď si lepší zážitky za méně
Hromadné exkurze od cestovních společností sice mohou lákat barevnými letáčky, ale zpravidla se prodraží a nabízí jenom povrchní pohled do pečlivě cenzurovaného itineráře. Většina velkých měst nabízí prohlídky zdarma, kdy platíš jen v případě spokojenosti a to tolik, kolik uznáš za vhodné. Zadej do vyhledávače ‘free walking tour‘ nebo ‚free tour‘ a město kde se nacházíš, a vyjedou Ti všechny možnosti, ze kterých můžeš vybírat. Takovéto prohlídky bývají levnější, nabízí neotřelý pohled, místa i zážitky, a kvalita je zpravidla lepší, protože odměna pro průvodce je přímo závislá na výkonu. A pokud trváš na turistických agenturách, nezamlouvej výlety předem, ale porozhlédni se až na místě. Zjistíš, že nabídka je rozmanitější, cenově zajímavější a často se dá i domluvit sleva, obzvlášť když si zážitků zamluvíš hned několik.
Napsat komentář