Cestování nalehko: Profi tipy a pravidla cestování s příručním zavazadlem
Aerolinky neustále zpřísňují nároky na příruční zavazadla a poplatky za odbavená zavazadla astronomicky rostou. Zároveň si stále více uvědomujeme, že cestování nalehko nejenom šetří peníze, ale i poskytuje větší flexibilitu a šetří čas při odbavení. Ačkoliv neexistuje jedno univerzální řešení pro všechny cesty, budete-li se držet několika základních pravidel a vychytávek, zjistíte, že cestování nalehko nemusí být tak těžké, jak se na první pohled zdá. V tomto článku vám ukážeme, jak na to.
Výhody cestování nalehko
Cestování s příručním zavazadlem nabízí řadu výhod, které mohou značně zjednodušit vaši cestu:
- Rychlost a pohodlí: S malým zavazadlem se vyhnete dlouhým frontám u odbavení a čekání na zavazadla. Navíc hledání ubytování, procházky po městě, přestupy mezi dopravními prostředky a čas před a po odbavení z hotelu je snazší a pohodlnější s lehkým baťohem než s těžkými kufry.
- Ušetřené peníze: Peníze ušetříte nejenom za odbavená zavazadla a příruční zavazadla navíc, ale i při volby dopravy. S těžkými kufry budete chtít sáhnout po taxíku. Zato s baťohem na zádech nebo příručním kufříkem se nebudete bránit vlaku, autobusu, tuktuku či moto-taxi.
- Větší flexibilita: Spontánní procházka k památkám, rychlé přestupy, túra po okolí, výšlap do schodů či veřejná doprava jsou lákavější, když s sebou netaháte těžká zavazadla. Cestování nalehko vám dá flexibilitu a lepší mobilitu při cestování, a vy tak nepropásnete jedinečné zážitky kvůli logistice.
- Bezpečnější cestování: Někdo kdo má větší a více zavazadel je lákavější pro zloděje než ten, kdo si svůj kufřík či baťoh drží při těle. Navíc více zavazadel znamená více věcí, co se dají ukrást či ztratit.
- Méně stresu: Méně věcí znamená méně starostí. Nemusíte se obávat ztráty zavazadel nebo jejich poškození. Ani se nemusíte stresovat jak to všechno zvládnete při cestě do hotelu, nebo jak strávíte ty 4 hodiny mezi odjezdem na letiště a odhlášením z hotelu. I držení se rozpočtu bude snadnější a tak bez většího stresu.
7 základních pravidel pro cestování nalehko
Těchto sedm základních pravidel pro cestování nalehko vám pomůže nejenom omezit množství, ale i maximalizovat užitečnost. Navíc aplikací těchto pravidel můžete přizpůsobit svůj seznam věcí na všechny cesty.
1. Berte jen nezbytnosti, ne věci ‚pro případ’
Nervozita a nejistota před cestou nás často nutí balit zbytečnosti. Buďte přísní, a berte jen to, co nezbytně potřebujete. Nad každou věcí se zamyslete, a pokud si nejste jisti, nechte to doma.
2. Udělejte si seznam a držte se ho
A to neznamená okopírovat všeobecný seznam někde z webu a jet podle něj. Může to být dobrý základ, ale přizpůsobte ho sobě, svým potřebám, omezením a své destinaci či destinacím. Než věci zabalíte, vše položte vedle sebe na zem a každou věc zkontrolujte. Vsadím se, že spoustu věcí ještě necháte doma.
3. Balte multifunkční věci a neutrální barvy
Zaměřte se na oblečení, které lze snadno vrstvit, kombinovat a využít na více způsobů. Místo hutného svetru vezměte třeba triko s krátkým rukávem, na které můžete přidat triko s dlouhým rukávem nebo košili a na závěr lehkou větrovku nebo bundu. Černá, bílá, šedá, neutrální a námořnická modrá jsou skvělé barvy, které se lehko kombinují. Máte tak výbavu na různé teploty a příležitosti. To samé platí pro ostatní věci – trailové boty místo těžkých pohorek, tuhý šampon a mýdlo v jednom, 3in1 make-up, ručník co poslouží i jako deka, šála či sarong a tak dále.
4. Balte lehké a rychleschnoucí materiály
Funkční materiály ve srovnání třeba s bavlnou jsou lehčí, nemačkají se, zaberou méně místa a rychleji schnou. Myslete na to při balení oblečení, bot, ale i ručníku. Sportovní ručníky, jako tento se doslova vejdou do dlaně či do kapsy, a navíc mají poutko pro lepší hygienu.
7. Plánujte praní – nebalte více než na týden
Pokud plánujete delší cestu, nezapomeňte, že většina destinací nabízí možnost prát oblečení. Alternativně si přibalte tuhé mýdlo na praní, které nezabere místo a dá vám flexibilitu. Vezměte si s sebou méně věcí a naplánujte si praní v průběhu cesty.
Co s sebou na cesty
S trochou praxe nemusí být cestování nalehko vůbec těžké. Stačí osvojit si našich 7 pravidel a podle toho si sestavit seznam, kterého se budete držet. Před každou cestou je třeba seznámit se s nařízeními a omezeními vaší letecké společnosti a podle toho přizpůsobit rozměr i váhu a obsah zavazadla.
Zavazadlo
Prvním krokem při přípravě na cestu je vybrat správné zavazadlo. Ať už se rozhodnete pro batoh nebo kufřík, vždy pamatujte, že zavazadlo by mělo být lehké, skladné a mělo by odpovídat velikostním a váhovým limitům stanoveným leteckou společností, kterou používáte. Zatímco měkká zavazadla jsou obvykle lehčí a flexibilnější a snáze se vtěsnají do úložného prostoru, pod nohy či do letištní klece pro ověření vhodnosti zavazadla, tvrdá zavazadla poskytují lepší ochranu pro křehké věci jako je elektronika.
Také berte v úvahu kolečka – u tvrdých kufříků se 4 koly jsou kola vystrčená a to se počítá do rozměru zavazadla. Destinace a způsob cestování hraje důležitou roli při výběru zavazadla. Kufřík je nevhodný do přírody a třeba na kolo nebo motorku, zatímco v pěti hvězdičkovém hotelu se s ním nejspíš budete cítit lépe než s baťohem.
Oblečení
Jako všeobecné pravidlo můžete použít 1-2-3-4-5-6. Jeden klobouk, bandanu nebo čepici, dvoje boty, troje spodní díly jako kraťasy, kalhoty, legíny, sukni, apod, čtyři svršky včetně krátkých, dlouhých triček, košil, mikin a bund, patery ponožky, šest kusů spodního prádla plus pro ženy podprsenka. Nezapomeňte, že i když se to zdá málo, na letiště nevyrážíte nahý a vše se dá přeprat.
Zvažte podle destinace jestli potřebujete plavky, pláštěnku či jiné speciální oblečení a dle nutnosti přibalte.
Boty
Dvoje boty obvykle stačí, a z toho pro úsporu místa můžete mít jedny na sobě. Trailové běžecké boty jsou praktičtější, skladnější a verzatilnější než těžké pohorky, pantofle jsou praktičtější než lodičky. Nebalte nové a nevychozené boty, ale raději pohodlné vyzkoušené, které vám nedají puchýře. Podle destinace se rozhodněte, jestli potřebujete jiné boty na večer, jestli jsou plné boty třeba, nebo naopak stačí jeden pár bot, který víte, že poslouží celý výlet.
Hygiena a léky
Pokud cestujete s příručním zavazadlem, omezte balení jednotlivých produktů do 100ml a snažte se najít tuhé, multifunkční varianty. Tuhé mýdlo na vlasy, obličej i tělo nejenom ušetří místo, ale nepočítá se do tekutin. Investujte do znovupoužitelných cestovních lahviček, které můžete na cestách doplnit třeba hotelovým šampónem.
Jako základ doporučujeme krém na obličej, tuhé mýdlo 3v1 (vlasy, ruce, tělo), dezinfekci na ruce, malý deodorant, cestovní pastu na zuby a kartáček, malý přípravek na vlasy, osobní léky a malý funkční ručník. Podle destinace můžete zabalit repelent nebo opalovací krém.
Technologie
Pokud není fotografování vaším těžkým koníčkem, zvažte nechat digitální fotoaparát doma a vzít si pouze telefon. Hodně tím ušetříte místo i kilogramy a berete s sebou o jednu drahou věc méně, která by se moha ztratit či poškodit. To samé platí i pro laptop.
Základem na všechny cesty je telefon, nabíječka a univerzální adaptér do elektrické zásuvky. Muži mohou přibalit holicí strojek. Sluchátka a powerbanka mohou posloužit při dlouhých cestách bez elektřiny či v hlučné veřejné dopravě. Nainstalujte si průvodce, knihy, mapy a další potřebné aplikace do telefonu pro další úsporu místa.
Dokumenty
Cestovní dokumenty a rezervace, vízum, pas, peníze, cestovní pojištění a platební kartu bez poplatků a jednu navíc pro případ. Všechny dokumenty mějte vždy u sebe a pokud odbavujete zavazadlo, nic z toho o něj nedávejte. A nezapomeňte, že od některých destinací budete potřebovat očkovací průkaz.
Ostatní
- Ultralehká lahev na vodu – při kontrolách na letišti ji nechtě prázdnou a pak doplňte z fontány na pitnou vodu, v hotelu, a podobně
- Dry bag – pokud plánujete pohybovat se ve vodě a kolem vody, sbalte si voděodolný pytel. Udržíte tak dokumenty a telefon v suchu a po koupání na pláži do něj můžete dát mokré věci než dostanete šanci je usušit.
- Šnorchl, rukávky, a podobné vybavení podle destinace
- Hračky pro děti – vždy volte pár malých skladných hraček, které zabaví. Sešit, omalovánky, pastelky a nebo samolepkové knihy jsou skvělé na dlouhé cesty letadlem a vlakem.
- Lékárničku – kromě léků na předpis se vám do nějakých destinací mohou hodit náplasti, tablety proti průjmu a další vybavení lékárničky. Pečlivě zvažte, jestli váš výlet lékárničku opravdu potřebuje. Na většině míst jsou hotely vybavené a lékárny nadosah.
Závěr
Cestování nalehko ať už jenom s příručním zavazadlem nebo s odbaveným je nejenom šetrné k vaší peněžence, ale navíc vám dá flexibilitu a odstraní důvody k stresu. Kolikrát jste někam jeli s plným loďákem a většinu věcí táhly zpět nepoužitých? S našimi základními pravidly pro cestování nalehko můžete i vy cestovat jako pro.
Napsat komentář