Recyklace PET lahví na mikrovlákno – jak vznikají NAYAVITA eko osušky
Často se nás ptáte, jak vlastně můžeme recyklovat plastové lahve na osušky. Slyšíme věci jako že ‘Utírat se do plastů přece nejde.‘‚Plastové láhve nesají.‘ a ‚Recyklovat lahve na mikrovlákno stojí energii a tak jak můžou být osušky eko?‘. Proto jsem se rozhodla proces upcyklace demystifikovat a na tyto a další otázky odpovědět. Než se podíváme jak vlastně probíhá recyklace PET lahví na mikrovlákno a naše osušky, pojďme si odpovědět na některé vaše otázky.
Plastové láhve sají vodu.
Respektive mikrovlákno, které upcyklací získáváme saje. Je zajímavé, jak se pozastavujeme nad tím, jak se můžeme do osušek z plastových lahví utírat, a přitom každý doma máme funkční prádlo, rychleschnoucí osušky z velkých sportovních řetězců a sportovní oblečení. To vše je z mikrovlákna. Liší se pouze způsobem výroby, tedy jestli je mikrovlákno nové, nebo upcyklované jako to naše, tkaním, a složením. V současnosti až 60% textílií na světe je ze syntetických vláken.
Mikrovlákno dokáže absorbovat sedminásobek své hmotnosti ve vodě!
Důležitý je způsob tkaní a jaké druhy mikrovlákna se kombinují. Může se vám například zdát, že klasické rychleschnoucí osušky vás vůbec neutřou, a často tomu tak je. Na vině je utažený způsob tkaní do tenkých plachet, kdy voda mezi tenoučké mikrovlákno nemá šanci proniknout. Na hladkém utaženém povrchu se tvoří kapičky, které se do osušky prostě nedostanou.
NAYAVITA osušky tkáme volněji do vaflovité struktury.
Někteří z vás si vybaví, že přesně takto se tkají třeba i utěrky. Je to proto, že vaflovité ‚krátery‘ zvyšují plochu sání a tato 3D struktura z mokré pokožky vodu doslova odsává. Osušky jsou navíc i krásně heboučké a měkké a způsob tkaní se postará i o tom, aby se v nich nechytal písek, jako v klasických bavlněných osuškách. Savosti napomáhá i naše specifické složení mikrovlákna. Dlouho jsme testovali různé kombinace a poměry mikrovlákna a současné složení NAYAVITA eko osušek se nám i vám osvědčilo nejlépe.
Recyklace PET lahví šetří energii a navíc čistíme planetu.
Výroba z recyklovaných materiálů zpravidla vyžaduje mnohem méně vody a energie než výroba produktu z nových materiálů. U upcyklace jednorázových plastových lahví na mikrovlákno, tedy PET na RPET, tomu není jinak. Upcyklací plastových lahví ušetříme 88% energie, galony vody a obrovské množství neobnovitelných fosilních paliv. Nehledě na to, že v NAYAVITA používáme na výrobu osušek jednorázové plastové lahve pohozené v přírodě, a tak navíc čistíme i planetu od plastového odpadu.
Nejsou přírodní materiály přece jenom lepší?
Přijde na to, na co se zaměříme. Syntetické materiály se na rozdíl od přírodních zpravidla nemačkají, rychleji schnou a při zátěži se vrací do původního stavu i díky potenciálu elasticity. Proto by bylo pro mnohé těžké vrátit se zpět ke 100% k přírodním materiálům. Na druhou stranu, výroba nových syntetických materiálů vyžaduje velké množství neobnovitelných zdrojů. A všichni jsme slyšeli o uvolňování mikro plastů, které se při praní dostávají do vodních cest a znečišťují tak životní prostředí méně viditelným způsobem. Existují sice filtry, které čistí odpadovou vodu a mikro plasty zachycují, toto řešení ale není stoprocentní a zatím ho málokdo používá.
Návrat zpět ke 100% přírodním materiálům by ale znamenal obrovský nápor na využití půdy a vody, které při dnešní populaci není realistické. Využití recyklovaných syntetických materiálů je tedy nejlepší řešení v ne tak ideální situaci.
Proces recyklace PET lahví na NAYAVITA osušky
Na výrobu NAYAVITA osušek používáme PET láhve, které znečišťovaly životní prostředí. Jako podklad pro barevný tisk jsou nejvhodnější láhve čiré, zatímco zelené, modré a jiné barvy lahví se využívají hlavně na vytvoření podobně zbarveného mikrovlákna. Pro zachování energetické nenáročnosti a chemické struktury plastů používáme mechanickou recyklaci, ne chemickou, která má i menší dopad na životní prostředí.
Napsat komentář