Hatha jóga – cesta k rovnováze těla a mysli
Hatha jóga je jedním z nejstarších a nejpraktikovanějších směrů jógy. Stala se tak díky své dostupnosti lidem všech věkových kategorií a fitness úrovní. Pojďme se podívat na to co je Hatha jóga, jaké má principy, přínosy a pro koho je vhodná.
Původ Hatha jógy
Slovo „hatha“ pochází ze sanskrtského výrazu, který je složený ze dvou částí. „Ha“, což znamená slunce (symbolizující mužskou, aktivní energii), a „tha“, což znamená měsíc (symbolizující ženskou, pasivní energii). Hatha jóga tedy znamená „jóga slunce a měsíce“, a jejím cílem je harmonizovat tyto dvě protikladné energie v těle a mysli.
Tento druh jógy má své kořeny před více jak 5-ti tisíci lety v Indii a jeho základy se objevují již ve starověkých textech. První systematické popisy najdeme v Hatha Yoga Pradipika z 15. století. Hatha jóga se v průběhu staletí vyvinula do jedné z nejrozšířenějších a nejpraktičtějších forem jógy, která zahrnuje různé techniky tělesných pozic (ásan), dechových cvičení (pránájáma) a meditací.
Části Hatha jógy
Hatha jóga je komplexní praxí, která zahrnuje několik klíčových technik zaměřených na zlepšení tělesného a duševního zdraví. Mezi hlavní součásti hatha jógy patří ásany (tělesné pozice), šatkarmy (očistné techniky), pránájáma (dechová cvičení), mudry (gesta rukou), bandhy (energetické zámky) a samádhi (stav meditativního klidu). Tyto techniky se vzájemně doplňují a společně vedou k dosažení rovnováhy, síly a vnitřního klidu.
- Ásany (tělesné pozice)
Ásany jsou fyzické pozice, které zlepšují sílu, flexibilitu a rovnováhu těla. Každá hatha jóga ásana má specifický účel – některé pozice podporují uvolnění a regeneraci, jiné posilují určité svalové skupiny nebo zlepšují flexibilitu. - Šatkarmy (očistné techniky)
Šatkarmy jsou očistné techniky, které slouží k pročištění těla na fyzické úrovni. Patří sem různé postupy, jako je Džala néti (čištění nosních dírek a hlavových dutin slanou vodou), kriyas (techniky na detoxikaci) nebo kaphabhati (technika pro čištění dýchacích cest). - Pránájáma (dechová cvičení)
Pránájáma zahrnuje různé dechové techniky, které slouží k prohloubení dechu, zlepšení okysličení těla a aktivaci životní energie (prány). Pravidelný nácvik pránájámy pomáhá uvolnit napětí, zvýšit koncentraci a zklidnit mysl. - Mudry (gesta rukou)
Mudry jsou symbolické či rituální gesta rukou a prstů, které mají významný vliv na energetický tok v těle. V hatha józe se mudry používají k uvolnění blokád v energetických centrech a k podpoře vnitřního klidu. - Bandhy (energetické zámky)
Bandhy jsou energetické zámky, které se používají k zadržení energie v těle. Tato technika spočívá v aktivaci různých částí těla, což pomáhá zlepšit průtok energie a revitalizuje organismus. - Samádhi (stav zastavení mysli)
Samádhi je konečným cílem jógy, stav, kdy se mysl zcela ztiší a nastává hluboký vnitřní klid. V tomto stavu je mysl v jednotě s tělem a prostorem kolem. Samádhi se dosahuje pravidelnou praxí a kombinací všech výše uvedených technik.
Napsat komentář