Principy Yama – univerzální etické principy
8 větví jogy, z překladu Ashta = osm a Anga = větev, část, úd, poprvé popsal Patanjali v jogasútrách 200 let před naším letopočtem. Těchto 8 částí tvoří podstatu Ashtanga jogy, také známé jako Raja joga, a základy moderní jógy. Principy Yama jsou první Patanjaliho větví.
Yama obsahuje univerzální etické základy a principy naší interakce s okolním světem. Univerzální proto, že to nejsou hodnoty vlastní specifické společnosti či kultuře, ale jsou přirozené a platné bez ohledu na místo a čas. Etický život a osobní hodnoty jsou základ jogínské praxe a ostatní větve na něj navazují.
V dnešní době se ale často zdá, že právě tato základní větev je trochu zapomenutá. Ohleduplnost a lidská slušnost padají za oběť tlakům moderní doby. Etické hodnoty jsou nahrazeny ambicemi být první, rychle vydělat peníze, získat úspěch v práci, vytáhnout se před ostatními, a pomoci sami sobě. A to i za cenu sebe a druhých.
Západní pojetí jógy v konzumním komerčním světě tento úpadek zrcadlí. Hodiny jógy se často zaměřují převážně na fyzické provedení pozic, Instagram je plný rádoby-jogínů a jogínek soutěžících o ten nejlepší snímek v nejtěžších pozicích, a instruktoři a jogové kapacity občas vykazují propastné rozdíly v tom jak se prezentují a jak se chovají v každodenním životě.
Je důležité se zastavit a zamyslet se na tím, jak to máme my sami. Tlaku z venčí se těžko odolává, a to je hlavní důvod proč nejčastěji dochází k porušování Yama. Ale všechny rozpory mezi tím co a jak děláme a co je vlastní našemu vnitřnímu já, neboli duši, se dříve či později někde projeví. Ať už je to fyzicky nebo psychicky.
Principy Yama:
1. Ahimsa
Ahimsa znamená neubližovat a nepáchat násilí na ostatních, na přírodě, zvířatech, ale ani na sobě. Nejedná se pouze o fyzické násilí, ale i to v myšlenkách a slovem. Základem Ahimsa je láska a upřímný soucit.
2. Satya
Satya odkazuje na pravdu nejen slovní, ale i v myšlenkách a činech. Vede nás, abychom žili čestně, a bezúhonně, v souladu se svým vyšším záměrem. Podle Satya máme být upřímní sami k sobě i k ostatním, a činit to s ohleduplností a taktem.
3. Asteya
Asteya znamená nekrást a nepřivlastňovat si to, co nám nepatří a není svobodně dáno. Krom materiálních věcí, se zde jedná i o kradení času a energie druhým. Asteya nabádá být samostatní a nepřivlastňovat si informace, či citově nevydírat.
4. Brahmacharya
Brahmacharya nabádá ke zdrženlivosti a šetření energie. Jde o to být zodpovědné a ohleduplnější k sobě i ostatním při plýtvání energie na věci co nám neslouží, včetně sexu, jídla, pití, konzumace informací, obklopování se určitými lidmi, a podobně.
5. Aparigraha
Poslední z Yama principů. Aparigraha je princip nechamtivosti, nepřipoutanosti a nezávislosti. Učí nás brát si pouze co potřebujeme, soustředit se na tady a teď, a být spokojení s tím co máme. Nabádá k nezávislosti na majetku, penězích, ale i pocitech, myšlenkách a jiných lidech.
Pro naše vyšší já jsou jogové principy Yama přirozeností, a každodenní život v souladu s nimi je cestou k harmonii a spokojenosti.
Napsat komentář